NEDİR, NE DEĞİLDİR?

Home / ANKA TİYATRO GRUBU / NEDİR, NE DEĞİLDİR?

ANKA TİYATRO

Anka Tiyatro Grubu tamamen gençlerden oluşan, bağımsız, nitelikli, dinamiğini her gün daha da arttırma hedefinde olan, daima plan ve programlarıyla  hareket eden, gelişen,  büyüyen, öğrenen ve öğreten, tiyatroyu ve diğer sanat dallarını sadece belli bir kitleye değil, ulaşabildiği her kitle ve alanda temsil etme amacı güden bir tiyatro ekibidir.


ANKA TİYATRO GRUBU‘NUN KURULUŞU

26 Haziran 2017 yılında Sumru Köleli tarafından “Ankara Liseliler Tiyatrosu” adıyla İnstagram adresi üzerinden  Ankara’da kuruldu. İlk dersini 7 kişiyle gerçekleştiren bu grup, 3 ay içerisinde 40’a aşkın kişiyle yollarını birleştirdi. Üniversite öğrencilerinin de gruba katılması ve dinamiğin daha zenginleşip, faaliyetlerin de artması sonucunda yeni bir slogan ve isim ihtiyacı doğdu.

    Çıkartılması planlanan oyunların her daim toplumu anlatan, sorunları irdeleyen, düşündüren, seyirci kitleleri ile yeni farkındalık ve bilinç kavramlarıyla zenginleşmiş toplumlar yaratmak amaç edinildi.

    Gerek bu amaç gerekse grubun içinde yaşadığı maddi yetersizlik, prova ve ders için uygun alan bulamama gibi zorluklardan dolayı Anka kuşu ve slogan grupla bütünleşti.

Başlangıçların her zaman zorlu olacağının bilincinde olan bu ekip ilerlemek için adımlarını atmaya devam etti!


ANKA’NIN FAALİYETLERİ NELERDİR?

Düzenli olarak drama ve doğaçlama çalışmaları yürütülür. Bu çalışmalarda sahnede kendini sözlü/sözsüz ifade etme becerileri kazanılır. Birlikteliğin önemi en

çok bu grup çalışmalarında öne çıkar, kişilere oyun ve teknik anlamda kazanımlar sunulur.

 Ödevler ile sorumluluk bilinci arttırılır. Bu ödevler tamamen kişilerin kendi özgün içeriklerinin birleşmesiyle tamamlanır, kolektif çalışmalar yürütülür, herkes kendi çalışma ve düşünce tarzını gösterir ve sonucunda ortak çalışmalar ortaya çıkar.

Sezon içerisinde oynanan  oyunların hepsi kurucusu Sumru Köleli’nin yazımı ve yönetiminin yanında ekibin de kendi içinde üretmesi ve yardımlaşması sonucu  tamamen Anka Tiyatro’dan çıkar.

Çıkardığı oyunları  kostümünden dekoruna, bilet ve afiş tasarımından rejisel düzenlemelerine kadar her şeyi daima kendisi üstlenir. Dans dersleriyle oyunculuğa katkı sunar , esnekliği ve ritim algısını geliştirir, bedenin ve zihnin zinde olmasını ve kişide keyifli bir ruh halinin düzenli olarak oluşmasını amaçlar.


ANKA TİYATRO KÜLTÜRÜ

Anka Tiyatro Grubundaki her birey; paylaşım, dostluk, emek ve birliktelik kültürünü yaşatır, iş bilincini kavrar, oluşan bu kültürü yeni dönemlerde yeni ekip arkadaşlarına aktarır.

Özellikle yeni kuşağın en önemli sorunu olan bireyselciliği tamamen ekip içerisinde ortadan kaldırarak toplumda faydalı, girişken, istekleri doğrultusunda mücadele eden gençleri topluma kazandırmak, bunu da sanatın birçok farklı alanında faaliyet yürüterek gerçekleştirir.Sahnede, sahne arkasında, teknik, dekor, kostüm ve daha birçok görevde kendilerini geliştirir, beceriler kazanır, var olan becerilerini de geliştirirler.


ANKA VE GENÇLİK

Günümüzde liseli ve üniversiteli gençlerin kendini ifade edeceği, başarı sağlayacağı alanlar çok kısıtlı ve de gençler tarafından bu alanlara talep oldukça az. Bunun sebebi sistemin, çevre baskısının ve diğer olumsuzlukların; kişisel bunalım, verimsiz zaman geçirme, depresyon, anksiyete, bağımlılıkların doğması ve bundan dolayı sanattan, spordan, sosyal ortamlardan uzaklaşılmasıdır. Anka Tiyatro Grubu 2017 yılından beri bu algıyı kırmak, genç dinamiğinin sahnede, okulda, evde, arkadaş ortamında ve bireyin kendi içinde yeşermesini, büyümesini, gelişmesini ve yenilenmesini amaçlayarak bu yola devam eder.


 

ANKA TİYATRO 2017-2018 DÖNEMİ

11.03.2018 Tatbikat Sahnesi- Ruhunuzun Kullanıcı Adı
18.03.2018 Tatbikat Sahnesi-Ruhunuzun Kullanıcı Adı
26.03.2018 Şinasi Sahnesi-Ruhunuzun Kullanıcı Adı
14.04.2018 Ankara Yeni Sahne-Ruhunuzun Kullanıcı Adı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir